Späť

Na čo nesmiete zabudnúť pri kúpe plastových okien

Kúpa plastových okien je investícia dlhodobého charakteru. Okná si nekupujete na dva, tri roky, ale chcete, aby vám slúžili desiatky rokov. Preto je potrebné vedieť, na čo si pri ich kúpe musíte dať pozor.

Od koho si okná kupujete

Znovu sa musíme opakovať, ale ak chcete mať naozaj kvalitné okná, prvým a zásadným faktorom je, od koho si okná kupujete. Mali by ste poznať históriu firmy, od ktorej si okná objednávate. Určite by malo ísť o výrobcu s dlhoročnou tradíciou výroby okien, kde je zaručené, že okná budú spoľahlivo slúžiť po celú dobu ich životnosti a v prípade potreby servisu týchto okien výrobcu nájdete aj po rokoch.

Tepelná izolácia trochu konkrétnejšie

Na trhu je veľký počet všemožných profilových systémov, z ktorých sa okná vyrábajú s rôznymi tepelnými a mechanickými vlastnosťami. Novostavby podľa platnej normy STN 73 0540 môžu mať tepelnú stratu U okna t.j. Uw maximálne 1,0 W/m2K. Preto je nevyhnutné zvoliť taký typ profilov, ktorý požadované hodnoty spĺňa. Netreba sa zameriavať len na počet komôr, neplatí, čím viac komôr, tým lepšie okno. Dôležitý je práve index určujúci prestup tepla U. Treba si dať tiež pozor na určovanie hodnoty U. Niektoré firmy uvádzajú hodnoty Uf – tu ide o hodnoty samotného rámu. Dôležité je však poznať hodnoty Uw – to je hodnota celého okna aj s výplňou. Táto hodnota je rozhodujúca.

Farebné prevedenie

Neoddeliteľnou súčasťou okien je ich farebné prevedenie. Trh ponúka naozaj najrôznejšie povrchové úpravy od nástrekov až po laminácie.
Takéto povrchy sú ale náchylnejšie na poveternostné vplyvy – časom vyblednú a môžu sa odlupovať. Existujú samozrejme aj špeciálne povrchové úpravy, ktoré zlepšujú vlastnosti okien a dverí a tiež zabezpečujú ich farebnú stálosť a odolnosť voči poveternostným vplyvom. Hovoríme o technológii akrylátových skiel v procese koextrúzie samotného profilu. Týmto spôsobom sa dá dosiahnuť neuveriteľná farebná stálosť a odolnosť voči vplyvu počasia. Myslite teda na to, aby vaše okná boli rovnako krásne aj po rokoch, ako keď ste ich kupovali.

Profesionálna montáž

V neposlednom rade je potrebné pamätať na samotnú montáž okien. Môžete mať akokoľvek krásne okná s najlepšími hodnotami prestupu tepla, najmodernejším dizajnom, keď montáž týchto okien nebude prevedená zodpovedne a odborne. Preto je nevyhnutné zvoliť si firmu, ktorá Vám nielen zaručí výrobu okien, ale aj ich odbornú montáž. Treba si vyberať firmy, ktoré majú certifikovanú montáž, aby ste s vašimi oknami boli spokojní aj po rokoch ich pravidelného používania.

 

Pre viac informácií a rád k vášmu projektu, nás môžete kontaktovať na telefónnom čísle 037 / 64 22 057 alebo nám napíšte email na aneko@aneko.sk. Ak máte záujem o nezáväzné nacenenie, môžete využiť aj náš kontaktný formulár Nezáväznej kalkulácie 

Ďalšie články

Potrebujete poradiť?

037/ 64 22 057

aneko@aneko.sk

Pošlite nám správu