Keď sa sny a nadšenie pomáhať zmenia na realitu

. Kategória: Aneko pomáha

Prežili sme jedno zaujímavé letné popoludnie, keď sa vo dverách spoločnosti ANEKO SK a.s. objavil pán Jozef Vago s prosbou o pomoc ich občianskemu združeniu Alfa Rescue - Nitra. Samozrejme, že samotný názov nám nič "nepovedal". :)

A tak sa pán Vago bližšie rozrozprával o činnosti tohto občianskeho združenia, ktoré zastrešuje skupinu dobrovoľných kynológov záchranárov, a ktoré pôsobí na Slovensku už niekoľko rokov.

Pomáhajú pátrať po nezvestných ľuďoch v akomkoľvek teréne či počasí

Opísal nám, ako psovodi so svojimi štvornohými chlpáčmi pomáhajú pátrať po nezvestných ľuďoch v akomkoľvek teréne a za rôznych poveternostných podmienok, čím len podčiarkujú výnimočnosť svojich záchranárskych psov, a že sa okrem práce so psom zaoberajú aj prvou pomocou, rádiokomunikáciou, topografiou a záchranou vo výškach pomocou horolezeckej techniky i neformálnym vzdelávaním laickej verejnosti, pretože so psíkmi pravidelne navštevujú základné i stredné školy a sociálne zariadenia.

Pes pozitívne vplýva na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu človeka

Súčasťou OZ Alfa Rescue - Nitra je aj canisterapeutický team, ktorý vedie pani Janka Vagová. Liečba psom využíva pozitívne pôsobenie psa na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu človeka.

Vo všeobecnosti sa delí na živelnú canisterapiu (ide o klasické držanie psa v domácnosti ako spoločníka a priateľa; je vhodná najmä pre osamelých a osamotene žijúcich ľudí, pre zvlášť problémové a hyperaktívne deti, odporúčaná je taktiež pre ľudí žijúcich v stresujúcich podmienkach, starých ľudí i depresívne osoby) a riadenú canisterapiu (je využívaná pri pacientoch s detskou mozgovou obrnou, autistoch i mentálne postihnutých; pes patrí terapeutovi, ktorý so psom navštevuje pacientov, pričom súhra psa a človeka musí byť bezchybná, terapeutický pes musí pri dotykoch pacienta, často nie veľmi citlivých, ako aj pri jeho prudkých pohyboch a náhlych výkrikoch zostať pokojný a neprejavovať agresivitu, preto je takéto terapeutické sedenie pre psíka psychicky veľmi náročné a musí mať možnosť následného odreagovania sa - mať dostatok hier, odpočinku, prechádzok - a nemal by pracovať dlhšie ako dvakrát do týždňa po jednej hodine).

Slúžia našim životom a bezvýhradne nasadzujú ten svoj

Po vyše hodinovom rozhovore bolo naozaj nepredstaviteľné, aby nás široký záber ich činnosti, zmysel pomoci a nadšenie pre túto prácu nechali chladnými. Spýtali sme sa teda, ako môžeme "my oknári" pomôcť psovodom, na čo sa pán Vago pousmial a opísal nám svoj nápad s prístreškom. Chcelo to zopár nákresov i určitý kumšt a predstavivosť vedúceho výroby, ale do dvoch dní bol ľahko zmontovateľný vetrateľný prístrešok pre psíkov hotový, aby transport na cvičenia zvládali v čo najpohodlnejšom prostredí.

Existuje nespočetné množstvo citátov o štvornohých miláčikoch, príbehov o ich oddanosti a vernosti človeku, ktoré Vám potvrdí takmer každý majiteľ psa. Ale členovia OZ Alfa Rescue - Nitra nám svojou činnosťou neustále dokazujú, že tieto úžasné stvorenia slúžia našim životom a bezvýhradne nasadzujú ten svoj, aby iní mohli žiť naďalej.

Pre viac informácií o Občianskom združení Alfa Rescue - Nitra kliknite tu...

Niekoľko fotografií z činnosti Alfa Rescue Nitra

AKTUÁLNE AKCIE

 • Akcia na rámy
 • Plastové dvere
 • Letná akcia pokračuje
 • Doplnky pre hliníkové dvere
 • Mapa webu

KONTAKTUJTE NÁS

 • SÍDLO FIRMY: sídlo spoločnosti
  Bernolákova 57
  Zlaté Moravce, 953 01
  037/64 22 057
 • E-MAIL: kontakty spoločnosti
  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
 • SLEDUJTE NÁS: