Plastové okná a plesne

. Kategória: Plastové okná - články

S výmenou starých najčastejšie drevených okien za nové plastové okná sa mnoho ľudí stretáva s problémom vlhnutia stavby a následného vzniku plesní. Celý interiér sa stáva vďaka výborným izolačným vlastnostiam plastových okien hermeticky uzavretý a para, ktorá bežne vzniká pri varení, praní či sprchovaní, sa nemá kam odpariť. Prebytočná voda sa zráža v najchladnejších miestach izieb a spôsobuje vznik plesní.

Plesne

Plesne sú mikroskopické mimoriadne odolné huby, ktoré sa rýchlo rozširujú vo vlhkom prostredí. Ich prirodzeným biotopom je pôdne prostredie. Pleseň potrebuje vlhkosť a čo najmenej čerstvého vzduchu. Vo vzduchu sa za normálnych podmienok vyskytujú iba ojedinelo vo forme spór. Vďaka svojmu enzymatickému vybaveniu využívajú plesne ako zdroje živín najrôznejšie materiály - nábytok, podlahové krytiny, omietky, murivo, sklo alebo dlaždice znečistené organickými zvyškami. Plesne sa objavujú pomaly a nenápadne, najprv ako tmavé škvrny či tmavnutie povrchu stien pri oknách, v kútoch, za nábytkom alebo ako čierne škáry v obkladoch. Plesne v určitom štádiu dozrejú a následne uvoľňujú spóry do ovzdušia.

Dôsledky prítomnosti plesní

Dýchaním spór v miestnostiach s napadnutými povrchmi dochádza k silnej zaťaženosti dýchacích ciest a k vzniku ochorení dýchacích ciest. Priamym kontaktom s plesňami dochádza k ochoreniam kože. Plesne spôsobujú okrem zdravotných problémov aj poškodenie bytu či domu a jeho zariadenia. Prerastajú veľmi hlboko do stavebných materiálov, čím ohrozujú jeho kvalitu. Typickými prejavmi sú napríklad strata pevnosti a drobenie materiálu či opadávajúca omietka.

Dôvody vzniku plesní

Hlavnou príčinou vzniku plesní je zvýšená vlhkosť objektu. Vlhkosť spôsobená činnosťou užívateľov sa prejavuje najmä v menších priestoroch v súvislosti s nedostatočným vetraním. Po výmene starých netesniacich okien za plastové okná sa zníži priemerná intenzita výmeny vzduchu v miestnosti, zatiaľ čo produkcia vodnej pary zostáva rovnaká. Preto dochádza k výskytu povrchovej kondenzácie a k hygienickým problémom, ktoré majú za následok vznik plesní. Druhá hlavná príčina vzniku plesní je poškodenie tepelných mostov. Cez ne sa steny stále ochladzujú. Teplota na vnútornom povrchu steny sa zníži a dochádza k riziku vzniku plesní.

Odstraňovanie a predchádzanie tvorby plesní

Najúčinnejšou zbraňou v boji s plesňami je jednoznačne intenzívne, pravidelné a dostatočné vetranie. Odborníci tiež odporúčajú nechávať otvorené dvere medzi miestnosťami, aby mohol vzduch v byte voľne prúdiť. Ďalšou radou v predchádzaní tvorby plesní je dostatočné vykurovanie, správne rozmiestnenie nábytku, pravidelné odstraňovanie prachu aj z miest za nábytkom, zateplenie obvodových konštrukcií a základnou podmienkou odstránenia tvorby plesní je komplexné vysušenie muriva.

AKTUÁLNE AKCIE

 • Akcia na rámy
 • Plastové dvere
 • Letná akcia pokračuje
 • Doplnky pre hliníkové dvere
 • Mapa webu

KONTAKTUJTE NÁS

 • SÍDLO FIRMY: sídlo spoločnosti
  Bernolákova 57
  Zlaté Moravce, 953 01
  037/64 22 057
 • E-MAIL: kontakty spoločnosti
  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
 • SLEDUJTE NÁS: